Adware Yazılımlarından Kurtulmak

8

Bu yazımda sizlere nextcoup, unicoupon, pricechoop gibi adware yazılımlarından nasıl kolayca kurtulabileceğinizi anlatacağım. Adware yazılımları tarayıcınızda sizin isteğiniz dışında kurulan ve sizi zorla reklamlara tıklattırmaya çalışan can sıkıcı yazılımlardır. Bazıları bunlara virüs diyorlar ama değillerdir, bilgisayar sistemine zararsızdır. Sadece tek amacı size reklam göstermek olduğundan sinir bozucudur. Öncelikle şuna bir açıklık getirelim.

Nereden bulaşıyor bu lanet programlar?

Tarayıcınızı adware yazılımları eklentileri aracılığıyla ele geçirdilerse öncelikle şu soruyu kendinize sorun. Yakın zamanda internetten program indirdiniz mi? Cevabı evet olacaktır eminim. Çünkü adware yazılımları siz başka bir program kurarken araya kaynayarak kurulur. Sürekli “next” e tıklayıp ilerleyen bir millet olarak bu içine düştüğümüz basit bir tuzak.

Adware Programları / Eklentileri Ne Yapar?

Virüsler gibi bilgisayar sistemlerine zarar vermemelerine rağmen uygulamalarıyla benim en çok canımı sıkan yazılım türüdür. Özellikle son günlerde bana çok çektirdi. Bu adware yazılımları (bendekiler nextcoup, unicoupon, pricechoop olmak üzere) özellikle Chrome tarayıcısında uzantılar bölümünde aktif olurlar. Diyelim mail okuyorsunuz maildeki bir linke tıkladınız çok alakasız bir reklam sayfası açıldı veya reklamsız kaliteli bir sitede gezerken olmaması gereken reklam gördünüz ya da bir sitenin anasayfa logusuna tıkladınız ama anasayfa yerine başka bir reklam sayfasına gitti vs.. durumlarda bu gerizekalı adware eklentileri iş başındadır.

Neden Antivirüsüm Bunları Temizleyemedi?

Adı üstünde antivürüs. Virüslere karşı etkili yazılımlardır onlar. Ama gelelim görelim ki adware zımbırtıları virüs değil kötü amaçlı yazılımlardır. Yani kızıp antivürüs programınızı silip atmayın. Adwareler için özel yazılımlar vardır aşağıda birazdan değineceğim o konuyada.

Adware Eklentilerinden Nasıl Kurtuldum?

Eklentiler bölümünden aktif olunca ilk akla gelen tabiki eklenti bölümüne girip deaktif etmek ve kaldırmak. Bunu yaptığınızda tarayıcıyı açıp kapadığınızda yeniden bu programların çalıştığını göreceksiniz. Hatta bazen taarayıcı açıp kapamasanız bile bu eklentiler durup dururken tarayıcıyı kapatıp kendini etkinleştirebiliyor.

İkinci akla gelen şey ise “program ekle kaldır”dan tanımadığınız programları silmek olacak. Ama bu eklentileri oradan kaldırmaya çalıştığınızda siz tam kaldırdım sanarken yerine yeni adware programları da gelecektir. İyice sinir olacaksınız.

Üçüncü olarak da ben artık regedite gireyim vereyim odunu diye düşünmüştüm ama bu da işe yaramadı. Bu üç madde işe yaramayınca biraz araştırma yapıp bir program buldum. İsmi AdwCleaner. Aşağıda programın ekran görüntüsünü gördüğünüz program. Bu programı açın ve tüm çalışan programları kapatın, daha sonra  “tara” seçeneğine tıklayın. Tarama işi bittiğinde adware ve bilgisayarınıza yüklü tüm kötü yazılımlarınızı size gösterecektir. Daha sonra “temizle”” seçeneğine tıklayın. Tüm zararlılar artık bilgisayarınızdan kaldırılacaktır ve bilgisayarınız yeniden başlayacaktır. Yeniden başladıktan sonra bir text dosyası olarak temizleme işleminin raporu da ekranınıza gelecektir. AdwCleaner ı indirmek için burayı tıklayabilirsiniz. Ücretsiz bir programdır neyseki.

AdwCleaner

Evet bu lanet programlardan kurtulmak aslında bu kadar basitmiş. Benim gibi çekenler olur diye paylaşmak istedim bu yazımı. Peki ama adware programlarına yakalanmamak için nasıl önlemler alınabilir? Biraz da bu konuya açıklık getirelim.

 • Öncelikle tam olarak ne işe yaradığını bilmediğiniz programları indirmeyeceğiz.
 • İndirmemiz gereken programları son yıllarda mantar gibi çoğalan program download sitelerinden veya torrentlerden değil resmi web sayfasından indireceğiz.
 • Program yüklerken hızlı hızlı “next” e basıp geçmeyeceğiz. Genelde onu da kur, şunu da kur, bunu da kur seçenekleri zaten seçili olur setup dosyasında o yandaki tikleri kaldırıp “next” e tıklayacağız.

Yukarıda yazılanları yaparsanız adwarere eklentilerinden büyük ölçüde korunmuş olacaksınız. Bu yazıyı günlerdir bu programlara kin ve nefret büyüten ayrıca da bunlardan çok çekmiş birisi olarak yazdım. Eminim ki işinize yarayacaktır.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Girişimci ruhlu mühendis adayı. Yazılım meraklısı, CBS sever. Dağda bayırda pedallamaya hayır demez.

8 yorum

 1. Hocam merhaba ben bu programı denedim. Önce sildi gibi geldi. Ama sonrasında fark ettim ki tam geçmemiş adware riski. Sizin gibi bendede chrome da sorun çıkıyordu. Uzantılar bölümüne gelince adwarelerin kaynağı yazıyordu oraları shift+delete ile sildim. Bakalım ne olacak. Sizin adwcleaner ile kesin geçtimi peki?

  • Ben sildiğimde birdaha sorun olmamıştı. Yine geçmezse siz kullanmadığınız, bilmediğiniz tüm programları kaldırın önce program ekle kaldırı kullanarak. Daha sonra adwcleaner ile tekrar taratın düzelmesi lazım.

   Sorunun düzelip düzelmediğini bizimle paylaşırsanız hem diğer arkadaşlar için iyi olur hem de geçmediyse başka yollar da ararız.

   • Hocam uzantılar sayfasında bahsettiğim adwarelerin adreslerini içeren klasörleri shift + del ile kalıcı sildim. Önceki yorumumdan bu yana bir sorun yok şimdilik olursa tekrar yazarım çok teşekkürler.

Leave A Reply