AdWords Firmalarıyla Çalışırken Dikkat

0

Bildiğiniz üzere piyasa da pek çok Google AdWords danışmanlığı yapan kişiler ve kurumlar var. Hatta bende yeterli tecrübeleri edindikten sonra bu piyasaya girmeyi düşünüyorum çünkü uğraşması keyifli de. Neyse kendi reklamımı sonra yaparım 🙂

Bir konuda uyarmak istiyorum. Özellikle de kobilerimizi. Bazı küçük işletme sahipleri “ben adwords madwords anlamam en iyisi kurumsal bir şirkete yaptırayım reklamımı” diyebilir. Böyle daha kaliteli hizmet alabileceğini düşünür. Ama gerçekten böylemidir?

Kurumsal şirket de olsa  bireysel bir uzman da olsa reklamınızla babanızın hayrına ilgilenmeyecektirler. Sizden ücret talep edilecektir. Bu ücret genellikle % üzerinden komisyonla olmaktadır. Yani siz eğer %5 lik komisyonla anlaşırsanız diyelim ki 1000 liralık reklam yayınlatacaksanız bu adama/kuruma 1050 lira ödeme yapacaksınız. Karşınızdaki bir şahıs ise sorun yok o böyle yoluna devam edecektir tabi eğer dolandırıcı değilse 🙂 Ama karşımızdaki reklam ajansıysa bu %5 komisyon onun için yeterli olurmu? Şimdi geliyoruz fasülyenin faydalarına…

Google reklam ajansları müşterilerine daha profesyonel ve daha kaliteli hizmet sunabilmeleri açısından API ile panelini özelleştirme olanağı tanıdı. İşi bilen şirketler bu kodlarla güzelce oynayabiliyor haliyle. Tabi komisyon oranı düşük olduğu için bazı ajanslar tilkilik yapıyor. Ve şöyle bir tablo ortaya çıkabiliyor. Adam tıklama başına 30 kuruş ödedik gösteriyor bu panelden ama aslında 15 kuruş ödemiş? Buradaki olaya ben kara komisyon diyorum. Ve örnekte %100 kara komisyon söz konusu. Bu şirket belki kara komisyon oranını %25 tutar belki %10 tutar belki de %250 tutar. Onların vicdanına kalmış bir durum.

Yani kısacası söylemek istediğim; özelleştirilmiş panel imkanı sunan reklam ajanslarıyla çalışacaksanız eğer bir daha düşünün. Şahıslar ile çalışacaksanız da Google AdWords Qualified Sertifikası sahibi olan kişilerle çalışın.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Girişimci ruhlu mühendis adayı. Yazılım meraklısı, CBS sever. Dağda bayırda pedallamaya hayır demez.

Leave A Reply