Androidde HTTP POST İsteği Oluşturmak

2

Merhaba. Uzunca bir zamandır kafamda yazılım dilleriyle ilgili öğrendiğim şeyleri sizlerle paylaşma fikri vardı. Ancak vakit darlığından yazma imkanı bulamamıştım. Ama artık kolları sıvayıp başlıyorum. Öncelikle şunu söylemek istiyorum sizlere, çok bildiğim falan yok. Öğreniyorum, öğrendiğim şeyleri paylaşıyorum. Bir şeyi anlatmak da etkin bir öğrenim biçimidir. Umarım bu niyetim hem benim hem sizlerin işinize yarar diyorum ve konuya giriyorum.

HTTP POST Nedir, Nerede Ne Amaçla Kullanır?

Bir android projenizi bir mySQL veritabanına bağlamak istiyorsunuz diyelim. Birkaç satır php kodundan sonra veritabanı oluşturdunuz ve artık android projenizle veritabanınızı haberleştirmek, çeşitli sorgular yapmak istiyorsunuz. Android projesinden mySQL veritabanına veri göndermek için HTTP POST sorgusu yaptırmak durumundasınız. Bu sadece kullanım alanı için bir örnekti tabi. HTTP POST aracılığı ile tüm sunuculara bilgi gönderebilirsiniz.

Kod Dökümü

İşte bu kadar kolay. Tabi internet bağlantısı sağlamak için Android Manifest dosyanıza şu kodu eklemeyi unutmayın.

 

Paylaş.

Yazar Hakkında

Girişimci ruhlu mühendis adayı. Yazılım meraklısı, CBS sever. Dağda bayırda pedallamaya hayır demez.

2 yorum

  1. merhaba androidde-http-post-istegi-olusturmak başlıklı dersini okudum sade ve başarılı buldum yanlız anlamadığım bi nokta şu bunları butona basmadan otomatik mi yapıyor keşke o kısmınıda anlatsa idiniz biz acemiler için iyi olurdu. Teşekkürler

    • Merhaba, bu örnekte buton yok uygulama çalıştığı an istek oluşturur. Ama tabi siz butona tıklayınca da yaptırabilirsiniz. setOnClickListener metodunun içine ilgili fonksiyonu yerleştirmeniz durumunda butona tıklayınca istek gönderimi de yaptırabilirsiniz.

Leave A Reply