Eğitim Sistemimiz Boş!

0

Öncelikle söylemek isterim ki LYS faciasını yeni atlatmış birey olarak bu yazıyı yazıyorum. Sabah haberlere göz atıyordum ve Galatasaray, Kabataş ve bunlar gibi pek çok köklü liselerde ciddi kontenjan boşlukları olduğunu gördüm. Benim dönemimde böyle bir durum söz konusu bile değildi. Neden mi? Çünkü biz işi bilmiyorduk.

Devir gerçektende “işi bileceksin, işe gitmeyeceksin” devri. Lise son sınıfta LYS e iyice abanınca gördüm ki bazı arkadaşlarım anadolu ve düz liselerinden açık öğretime geçmeye başladılar. İlk başta ben bunu olumsuz karşıladım ama sonuçta onların işine daha çok yaradığı gibi ilk baştan açık öğretime geçmedikleri için çok pişmanlar. Lise birde ve sonda açık öğretime geçenlerin sayısı bir hayli fazla. Aşağıdaki grafiği bir inceleyin MEB’e ait bir grafiktir kendileri.

aol_tum_kayit_grafik

Unutmadan günümüzde ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı (aobp) de kaldırıldı ve tüm liseler eşit sayıldı. Bu sistem sayesinde diploma notunuz ne kadar yüksek olursa o kadar fazla  ek puan alacaksınız üniversite sınavlarında. Sizce düz lisede mi yüksek diploma notu yapmak daha kolaydır, fen lisesinde mi yoksa açık öğretimde mi?

Liseye yeni girmiş, girecek olan kardeşlerim ve onların velileri bu sözleri sizler için söylüyorum. Okul gereksiz masraf ve zaman kaybıdır. Hele ki anadolu teknik liseleri. Kesinlikle onlardan uzak durun. Siz en güzeli geçin açık öğretime bir de dershaneye kaydolun sakin sakin okuyun. Ödev, sınav telaşı olmadan 4 sene böyle hakkını vererek hazırlandığınızda emin olun okula gidenlerden çok daha iyi bir sonuç elde edeceksiniz. Peki neden bu böyle?

Çünkü artık liselerde öğretmenlik yapanların çoğu yaşlanıp körelmiş insanlar. Kendilerini geliştirme ihtiyaçları hissetmiyorlar devlette çalıştıklarından dolayı. Yeni atananlarsa “dersi verip çıkarım, dinleyen dinler dinlemeyen dinlemez ben maaşımı alayım da” görüşündeler. Tabiki altın kadar değerli öğretmenlerimiz her zaman çok az da olsa var ancak istisnalar kaideyi bozmaz.

Herneyse bir düşünün GS, Kabataş gibi liselerin kontenjanların bile boş kaldığını. Bunun sebebi eğitim sisteminin yetersizliğidir. Ama şunu da unutmayın sizi üniversiteye hazırlayan ne  lisedir ne de dersane. İş sizde biter.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Girişimci ruhlu mühendis adayı. Yazılım meraklısı, CBS sever. Dağda bayırda pedallamaya hayır demez.

Leave A Reply