Geomatik Mühendisliği Nedir?

http://mehmetakifaktas.com.tr/wp-content/uploads/2013/08/geomatik-300x224.jpgGeomatik Mühendisliği Nedir?

Bu aralar Geomatik mühendisliği kazandım dediğimde direk sorulan soruların başında geliyor bu başlık. İlk başlarda hoşuma gidiyordu bunu duymak ama sonradan uyuz olmaya başladım. Evet, toplumumuzun burada yazacağım bu sorunun cevabına ihtiyacı var :)

Eskiden jeodezi ve fotogrametri mühendisliği diye birşey vardı. Sonra bakmışlar millet bunun adını bile söyleyemiyor adını biz en iyisi harita mühendisliğine çevirelim demişler. Bu seferde İTÜ’dekiler ayaklanmış. Arkadaş biz matematiğin en dibine kadar inecez, coğrafi bilgi sistemlerini yazıcaz, inşaat aplikasyonları yapıcaz adımız harita mühendisi mi olacak, hiç havalı değil diye. Daha janjanlı bir isim koyalım derken isim geomatik mühendisliğine dönmüş :) Kısa lafın daha da kısası Jeodezi ve Fotogrametri, Harita ve Geomatik mühendislikleri aynı bölümlerdir. Bu bölüm mezunlarının herbiri Harita ve Kadastro Mühendisleri Odasına kayıt yaptırabilir.

Güzel ülkemizde ne yazık ki bu bu bilgiyi bilenlerin sayısı çok az. Çoğu dershanede rehberlik hocaları bile bilmez. İşin kötü yanı ise şu ki dünyada Harita mühendisliğinin karşılığı yok. Yani Maps Engineering diye bir bölüm yok. Ancak uluslararası literatürde Geomatics Engineering geçerlidir. Artık yavaş yavaş ülkemizde de üniversiteler bu isme geçmeye başladılar. Şuan bu isimle eğitim veren üniversiteler İstanbul Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, Okan Üniversitesi ve Bülent Ecevit Üniversitesi. İlerde daha fazla bu üniversitenin bu isme döneceğini düşünüyorum.

Peki Geomatik mühendisleri ne iş yapar, hangi alanlarda çalışır? Bunun cevabını Hacettepe broşürlerinde çok güzel açıklamışlar buraya koyuyorum o bölümü.

geomatik_muhendisligi_isalanlari

 

 

Yazar Hakkında

Akif

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde Geomatik Mühendisliği okuyorum. Bisiklet tutkunuyum. Yazılım dillerinde kendimi geliştirmeye çalışıyorum.

There are 7 comments. Add yours

 1. Pingback: Yandex'ten Ücretsiz Navigasyon 2 Eylül 2013

  […] firmalarına lisanslayıp satar ve burdan da yüksek bir gelir elde eder. İşi bilmek lazım.. Geomatik alanlarda gelişimin görülmesi haliyle beni […]

 2. 6th Eylül 2013 | greekurt says: Cevapla
  aynı dertten metalurji ve malzeme mühendisleri olarak biz de mağdur oluyoruz. bir türlü anlatamıyorum vallahi :) ne okuyon sen? -metalurji ve malzeme dayı. haa hava mava olayları yani. - ?!?! blogun güzel, hoşuma gitti, takipte kalacağım. ve bir dost önerisi diyelim tanışmamız böyle olsun; temanda türkçe karakter problemleri var. mobilden girilince problem yaratıyor. yardımcı olmamı istersen mailimi skype'tan ekle hocam. bir kaç tema önerisi dahi yapabilirim. :)
  • 6th Eylül 2013 | Akif says: Cevapla
   uyarınız için teşekkür ederim :) mail atıyorum size hemen :)
 3. 7th Eylül 2013 | greekurt says: Cevapla
  mail adresim bu değil yalnız; aynı mailin @gmail.com olanı :) hotmail'i skype'ta kullanıyorum ekleyebilirsiniz.
  • 7th Eylül 2013 | Akif says: Cevapla
   nedir bu skype çılgınlığı ben mağaradamı yaşıyorum? Bi ben kullanmıyorum herhalde =)
 4. 7th Eylül 2013 | greekurt says: Cevapla
  skype candır ya :)
  • 7th Eylül 2013 | Akif says: Cevapla
   forever gmail diyorum :)

Join the Conversation