Geomatik Mühendisliği Nedir?

26

Bu aralar Geomatik mühendisliği kazandım dediğimde direk sorulan soruların başında geliyor bu başlık. İlk başlarda hoşuma gidiyordu bunu duymak ama sonradan uyuz olmaya başladım. Evet, toplumumuzun burada yazacağım bu sorunun cevabına ihtiyacı var 🙂

Eskiden jeodezi ve fotogrametri mühendisliği diye birşey vardı. Sonra bakmışlar millet bunun adını bile söyleyemiyor adını biz en iyisi harita mühendisliğine çevirelim demişler. Bu seferde İTÜ’dekiler ayaklanmış. Arkadaş biz matematiğin en dibine kadar inecez, coğrafi bilgi sistemlerini yazıcaz, inşaat aplikasyonları yapıcaz adımız harita mühendisi mi olacak, hiç havalı değil diye. Daha janjanlı bir isim koyalım derken isim geomatik mühendisliğine dönmüş 🙂 Kısa lafın daha da kısası Jeodezi ve Fotogrametri, Harita ve Geomatik mühendislikleri aynı bölümlerdir. Bu bölüm mezunlarının herbiri Harita ve Kadastro Mühendisleri Odasına kayıt yaptırabilir.

Güzel ülkemizde ne yazık ki bu bu bilgiyi bilenlerin sayısı çok az. Çoğu dershanede rehberlik hocaları bile bilmez. İşin kötü yanı ise şu ki dünyada Harita mühendisliğinin karşılığı yok. Yani Maps Engineering diye bir bölüm yok. Ancak uluslararası literatürde Geomatics Engineering geçerlidir. Artık yavaş yavaş ülkemizde de üniversiteler bu isme geçmeye başladılar. Şuan bu isimle eğitim veren üniversiteler İstanbul Teknik Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Cumhuriyet Üniversitesi, Okan Üniversitesi ve Bülent Ecevit Üniversitesi. İlerde daha fazla bu üniversitenin bu isme döneceğini düşünüyorum.

Peki Geomatik mühendisleri ne iş yapar, hangi alanlarda çalışır? Bunun cevabını Hacettepe broşürlerinde çok güzel açıklamışlar buraya koyuyorum o bölümü.

geomatik_muhendisligi_isalanlari

 

 

Paylaş.

Yazar Hakkında

Girişimci ruhlu mühendis adayı. Yazılım meraklısı, CBS sever. Dağda bayırda pedallamaya hayır demez.

26 yorum

 1. Pingback: Yandex'ten Ücretsiz Navigasyon

 2. aynı dertten metalurji ve malzeme mühendisleri olarak biz de mağdur oluyoruz. bir türlü anlatamıyorum vallahi 🙂

  ne okuyon sen?
  -metalurji ve malzeme dayı.
  haa hava mava olayları yani.
  – ?!?!

  blogun güzel, hoşuma gitti, takipte kalacağım.
  ve bir dost önerisi diyelim tanışmamız böyle olsun;
  temanda türkçe karakter problemleri var. mobilden girilince problem yaratıyor.
  yardımcı olmamı istersen mailimi skype’tan ekle hocam. bir kaç tema önerisi dahi yapabilirim. 🙂

 3. merhaba bende bu bölümü okumak istiyorum. ama biraz çekincelerim var devlet atamaları ne durumda özelde kolaylıkla iş bulabilirmiyiz bilemiyorum biraz bilgi versen 🙂

  • Oncelikle merhaba hasan. Pek cok muhendislik bolumune gore cok daha dusuk puanlarla ve daha iyi imkanlarla devlet atamalari oluyor. Ozelde is bulma sorunun pek olacagini da dusunmuyorum. Ayrica kendi isyerini de kolayca kurabilirsin.

 4. Benim itü tutuyor geomatik muhendisligi
  4-5 yıl sonra icin her yer geomatik muhendisi dolu biri gider biri gelir mantigiyla işverenler bizi sömürür mü?

  Özelde isler nasil oluyor devlet gibi mi?

  Yurtdisi yuksek lisans doktora şansı nasıldır?

  Kocaeli mimarlık tutuyor sizce hangisi?

  Staj imkanları nasıl?

  Dünyada geomatik mühendisliginin yeri nedir?

  İleride geomatik mühendisligi kalir mi yani mimarlar hep olur her cağdada vardır ama geomatik muhendisligi?

  • Merhaba Doğuş,

   İTÜ benim en sevdiğim üniversitelerden birisidir öncelikle. Orada okumayı çok isterdim açıkçası. Sorduğun sorulara şu an 3. sınıf geomatik müh. öğrencisi sıfatıyla ve tamamen kendi fikirlerime göre cevap verebilirim umarım yardımcı olur.

   -) Haritacı sayısı diğer mühendislik bölümüne göre oldukça az. Böyle bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.
   -) Özelde işler devlet gibi değil. Devlet denetimdir. Özel ise uygulamadır. Çok büyük projelerin uygulamalarını yapmak da senin elinde, lihkab olmak da senin elinde veya gayrimenkul değerleme ofisi vs.. açmak da senin elinde.
   -) Ülke içinde yüksek lisans şansı yüksek ama tercih edilmiyor çünkü bölümü bitirenler makine gibi mühendislik bölümlerinin aksine iyi denilecek rakamlarla işe başlıyor ve asistanlık maaşları az geliyor. Ama yurtdışı hakkında bir fikrim yok sadece şunu söyleyebilirim yurtdışında eğitim almaya gerek yok.
   -) Hayal gücü yeteneğin varsa ve autocad ile bir ömür yaşlanmak istiyorsan mimarlığı, yok arkadaş ben matematik severim verin bana araziyi ölçeyim dersen geomatiği öneririm. İkisinde de aç kalmazsın açıkta kalmazsın. Önemli olan senin yeteneğin.
   -) Staj konusuna gelince. Mimar da olsan mühendis de olsan itü de de okusan çomü de de okusan mühendislik – mimarlık bürosunda yapacaksın stajını.
   -) Dünya üzerinde kimse bir geomatik müh. imzası olmadan resmi anlamda yere bir çivi dahi çakamaz.
   -) Bir üst maddede belirttiğim şey bu soruyu da yanıtlıyordur sanırım.

    • Her mesleğin zorluğu vardır. Arazi kısmı oldukça yorucu olabiliyor. İngilizce yurt içi çalışmalarında çok önemli değil, iş ilanlarında genellikle böyle bir kriter de yok. Ama tabi bu bilmenize gerek yok demek değildir ne kadar çok bilgili olursak o kadar iyiyiz.

 5. Burak Can KARA on

  Mesleği vatandaşın bilememesi çok önemli değil fakat meslek sahiplerinin bilememesi acı birşey. Dünyanın peşinde koştuğu çoğu meseleye(cbs, ua, fotogrametri vb.) bizler gösteriş ve mühendislik dışı olarak bakıyoruz. Devlet ise yaptığı uygulamalarla(uzaktan cbs uzmanlığı vs.) bunu böyle kabul edenlere yol açıyor. Bizim acilen ufku geniş yönetici ve mühendislere ihtiyacımız var. Ben bir Geomatik mühendisi olarak bunu okurken de sonrasında da gördum. Next Next mühendisi olmamak gerek. Görüşmek üzere.

  Burak Can KARA
  burakcankara@gmail.com

 6. merhabalar bu sene sınava gireceğim mühendislik tercih etmek istiyorum mühendislik alanında da harita müh ve inşaat müh iş alanları diğer mühendislik dallarına göre daha fazla gel gör ki düz çizgi bile çizemeyen birinden harita mühendisi olabilir mi 🙂 çizim yeteneğim sıfır şaka yapmıyorum cetvelle düz çizgi bile çizemiyorum 🙂 derslerinizin içeği ve çizim ağırlığı hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim

  • Çizimler bilgisayar destekli yapılır, bilgisayar kullanabilme yeteneği her alanda olduğu gibi harita mühendisliğinde de büyük öneme sahip.

 7. Akif bey merhabalar, ben su an devlet memuruyum fakat muhendisligi istiyorum. Geomatik tam olatak nedir, ders içerikleri haritaya göre faklimi ve dersler agirmi bunu çok merak ediyorum. Çünkü ben işten sonra okul yapacam kazanırsam. 5 senedir oss den uzağım yenibpaunlamadan da haberin yok kaç netle canakkaleyi kazanirmNonu vermeyen sensin , mesencerden de bu kadar oluyor malesef 🙂 bölümün ozel is kurma alanları ile kamulastirma sınavlarını varmış bilgin varsa yardımcı olursanız sevinirim.. Şimdiden cok tsk ederim.

  • Merhaba.
   Geomatik mühendisliği harita ile aynı içeriktedir tek fark isim. Her bölüm kendine göre zordur, geomatik de kolayca bitirilebilecek bir bölüm değil emek vermeniz gerekecektir. Kaç netle girerim diye bir durum söz konusu değil, önemli olan sıralamadır ve yapmayı planladığınız net sayılarına göre sıralama hesaplayan bazı internet siteleri var onları ziyaret edebilirsiniz. Kamulaştırma sınavı dediğiniz olay lisanslı harita kadastro mühendisliği yani lihkab olsa gerek. Onun kendi içinde özel sınavı ve özel şartları var(belirli puan üstü olmak, en az 5 sene mühendislik hizmeti yapmak gibi) Bunun dışında kendi mühendislik büronuzu da kurabilmeniz mümkün.

 8. Pingback: Zaferin 100. Yılında Çanakkale

Leave A Reply