Google Wallet

0
Google Wallet BalanceSosyal medyanın giderek güçlenmesiyle birlikte başta büyük firmalar olmak üzere herkes uygulamalarını ve ürünlerini sosyalleştirmeye çalışıyor. Sosyal medya güçlendikçe elimizin altındaki mobil uygulamalar güçleniyor.  Haliyle bu durum e-ticarete de yansıyor ve hedeflenen iletişim aracının artık akıllı telefonlara kaydığını gözlemliyoruz. Google mobil cihazlardan ödeme yapabilmek için büyük bir atılım gerçekleştirdi. Wallet adını verdiği uygulamayla bugün hepimizin hayatında büyük kolaylık sağlayabilecek bir uygulama yaptı.
Türkçe karşılığı “cüzdan” kelimesi olan Wallet adından da anlaşılabileceği üzere alternatif ödeme sistemidir. Kredi kartı veya banka kartı bilgilerinizi Wallet uygulamanıza ekliyorsunuz ve Google+ hesaplarınızla Wallet uygulamanızı birleştiriyorsunuz. Yakın zamanda giderek yaygınlaşacağını düşünülen “Pay with Google” butonlarıyla  akıllı telefonlarımız aracılığıyla elimize kredi kartımızı almadan kolay ve hızlı bir şekilde ödememizi gerçekleştirmemiz mümkün olacak. Ancak Google Wallet sadece alternatif ödeme sistemi değil. Aynı zamanda bir sosyal bankacılık uygulaması. Arkadaşlarınıza mail yazarken dosya ekliyormuş gibi para gönderebildiğinizi düşünün. Tabi aynı şekilde para alabildiğinizi. ATM de sıra veya internet şubesinde bir sürü güvenlik bilgisi girme zulümleriyle kıyaslanırsa oldukça pratik. Özellikle gurbetçi üniversite öğrencileri için vazgeçilmez bir uygulama olacağa benziyor.Google Wallet Para Transferi
Mobil uygulama dedik, ancak bu uygulama sadece internette kullanılmıyor. Günlük hayatımızda da kasalarda NFC destekli telefonlarımızla temassız olarak ödeme yapabilmemize olanak sağlayacak. Şuan için bu özellik sadece ABD’de kullanılabiliyor. Ayrıca telefon haricinde yine kişisel bilgisayarlarımızdan da transfer ve ödemeler yapabileceğiz. Şuan için mobil uygulama, Android ve iOS işletim sistemleri için mevcut. Ayrıca şimdilik Türkçe destek ve bilgi sayfaları da yok.
Gelelim komisyon konusuna. Google’nin ücretsiz sunduğu bu uygulamada tabiki komisyonlar olacak.Şuan uyguladığı fiyat politikasını sizinle paylaşayım. Wallet bakiyenizden veya doğrudan banka hesabınızdan yapılan transferlerde komisyon alınmıyor. Siz ödeme alırken sizden komisyon alınmıyor. Banka hesabınızdan Wallet bakiyenize para aktarırken komisyon almıyor. Ancak ödemelerinizi Wallet bakiyesi yerine kredi kartı veya debit karttan yaptığınızda yada bu kartlarınızdan cüzdan bakiyenize para aktardığınızda işlem başına %2.9 komisyon alıyor ve bu tutar en az 0.30$ oluyor.
Ben bu uygulamanın sosyal bankacılık adına dünya çapında büyük bir adım olduğuna inanıyorum. Ayrıca son zamanlarda gördüğüm en özgün ve faydalı uygulamalardan birisi. Google Wallet popüler olmaya başladığı zaman PayPal gibi sistemlerin eski değerini kaybedeceği de bir gerçek.
Paylaş.

Yazar Hakkında

Girişimci ruhlu mühendis adayı. Yazılım meraklısı, CBS sever. Dağda bayırda pedallamaya hayır demez.

Leave A Reply