Klotoid Parametre Hesaplayıcı

11

Herkese merhaba. Bugün sizlerle yeni yaptığım desktop yazılımımı paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Özellikle ulaştırma mühendisliği alanında çalışan harita ve inşaat mühendislerine faydalı olabileceğini düşünüyorum. Yazılım, ülkemizde en çok kullanılan geçiş eğrilerinden klotoid geçiş eğrisi parametrelerini hesaplamak üzerine programlanmıştır.

Veri girişi panelinde yarıçap, geçiş eğrisi uzunluğu ve A klotoid parametresi bulunmaktadır. Herhangi iki tanesini girdiğinizde bir klotoide ait toplam 11 parametreyi bir tıkla hesaplayabileceksiniz. Bu parametrelerin tanımları programın içinde yer almaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken bir husus veri girişlerinin metre cinsinden yapılmasıdır. İnşaat mühendisleri genelde derece ile biz geomatik mühendisleri ise genelde grad ile çalıştığımız için yazılımda tek tuşla grad, derece ve radyan olarak hesaplama yapabilme imkanına sahip olmalıyız diye düşündüm ve uyguladım.

Klotoid seçiminde sağlanması gereken bazı şartlar vardır. Optik şart ve dinamik şart da bu şartlar arasındadır. Ekstra veri girişi olmadan optik şartın sağlanıp sağlanmaması da otomatik olarak yapılır. Dinamik şartın denetimi için ise fazladan bir proje hız bilgisini (km/saat cinsinden) girmeniz yeterli olacaktır.

Yazılımı görmeden indirmem diyenler için resim koyalım. Tamemen ücretsiz ve reklamsızdır. İsteyen buradan indirebilir. Setup’dan direk kurulum yapabilirsiniz. Bir sorunla karşılaşırsanız lütfen bilgilendirin.

Klotoid Parametre Hesaplayıcı

Bu arada merak edenler için proje yazılım dili C# ‘dır. Visual Studio 2015’de derlenmiştir. Umarım işinize yarar. İyi çalışmalar, iyi günler herkese.

 

 

 

 

Paylaş.

Yazar Hakkında

Girişimci ruhlu mühendis adayı. Yazılım meraklısı, CBS sever. Dağda bayırda pedallamaya hayır demez.

11 yorum

 1. Hocam merhaba, uygulama güzel olmuş ancak bence biraz daha da geliştirmeye çalışmalısınız yeni özellik eklemek gibi saolun.

 2. Merhaba acaba Matrislerle ilgili Yazilim calismaniz mevcut mu? Mesela Matris in Transpozunu belirlemek veya carpma bolme toplama gibi. Mesela Dizeler ve Matrislerin birlikte toplanmasi gibt? Simdiden Tesekkurler

  • Bunun için bir program yazma planım yok çünkü bunu yapmak biraz gereksiz gibi. Matlab gibi programlama dilleri sayesinde zaten tek komutla yapabileğiniz işlemler bunlar.

 3. Elif Sağlık on

  Hocam bende bir yazılımcı olarak yaptığınız iş ile ilgili sizi tebrik ediyorum bu işi kar amacıyla yapıyorlar genelde ülkemizde. Android uygulamaları ile ilgileniyor musunuz ?

 4. İyi günler Akif Bey,

  Programınızı yükleme esnasında “The package can only be run from a bootstrapper” hatası alıyorum ve kurulum gerçekleşmiyor.
  Sorunu nasıl düzeltebilirim ?

  İyi günler.

  • Merhaba. Advanced Installer diye bir ön yükleyici yazılım kullanıyorum setup süreçlerini daha kolay yönetebilmek için. Ancak güncel sürümünde bir ayar hatasından dolayı böyle hata vermektedir, bildirim için teşekkür ederim, müsait olduğum ilk fırsatta yeni setup dosyasını yükleyeceğim.

Leave A Reply