Linux GeoServer Kurulumu

2

Konu cbs ile alakalı olunca döküman bulmak her zaman daha zor. Hele ki web gis ile ilgilenmeye yeni yeni başladıysanız ve çevrenizde size bunları izah edebilecek insanlar yoksa işiniz iyice zor. Ben de bu zorlukları yaşayan birisi olarak elimden geldiğince bu tarz Türkçe dökümanlar hazırlamaya çalışacağım.

Öncelikle kısa bir tanımlama yapmak istiyorum. Geoserver size gis yazılımları ile oluşturduğunuz haritalarınızı, veya coğrafi veritabanlarınızı web ortamında yayınlamanıza olanak sağlayan OGC standartlarında açık kaynak kodlu bir  yazılımdır.

Ben geoserver 2.8.3 sürümünü linux vds üzerine kurmuştum. Aşama aşama anlatayım.

 1. Öncelikle Java (jdk 8u72) kurulumu yapılmalı.
 2. Sırasıyla aşağıdaki kodları terminalinize girin. Bu aşamalar setup dosyasının tedarik edilmesi, klasörde depolanması ve GOESERVER_HOME parametresini tanımlanmasını kapsıyor.
  cd /usr/share
  wget http://sourceforge.net/projects/geoserver/files/GeoServer/2.8.3/geoserver-2.8.3-bin.zip
  unzip geoserver-2.8.3-bin.zip
  mv geoserver-2.8.3 geoserver
  cd geoserver
  echo "export GEOSERVER_HOME=/usr/share/geoserver" >> ~/.profile
  . ~/.profile
 3. Uygulamayı çalıştırıyoruz. Bu aşamada sunucunuzun 8080 portunun kullanılmadığından emin olun aksi takdirde hata verecek ve çalışmayacaktır. 
  sudo chown -R KULLANICIADINIZ /usr/share/geoserver/
  cd /usr/share/geoserver/bin
  sh startup.sh
 4. 8080 portumuzu erişeme açalım. 
  iptables -F
  iptables -A INPUT -p tcp --dport 8080 -j ACCEPT
  /sbin/service iptables save

http://ipnumaraniz:8080/geoserver adresi ile Geoserver uygulamanıza erişebilirsiniz. Geoserver varsayılan kullanıcı adı “admin” varsayılan şifresi ise “geoserver” olduğunu da ekleyelim. Doğru bir kurulumdan sonra giriş yapınca karşınıza şuna benzer bir ekran gelecektir.

geoserverrrrr

 

Siz de artık kendi WMS’nizi yayınlamaya başlayabilirsiniz.
canakkalewms

 

Paylaş.

Yazar Hakkında

Girişimci ruhlu mühendis adayı. Yazılım meraklısı, CBS sever. Dağda bayırda pedallamaya hayır demez.

2 yorum

 1. Merhabalar,

  Öncelikle paylaşımınızdan dolayı teşekkür ederim.

  Piyasada webgis e ilk başladığınızda sıkıntı çektiğinizden dolayı bu yazıyı kaleme aldığınızdan bahsetmişsiniz. Bunun sebebi çok kişinini kullanmaması değil bence. Kullananların maddi gelir kaygısı ile locallerinde tutması ve paylaşmaması iş süreçlerini/tecrübelerini anlatmamalarından kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

  Ben sizler gibi geliştirici kısmında olmasamda son kullanıcı aşamasındayım. Ancak kullanırkende bilinçli bir kullanıcı olmak istiyorum. Bu nedenle aklımda bazı soru işaretlerine cevap ararken sizin yazınıza ulaştım.

  “blog.cliaweb.com/geoserver-kurulumu-centos-6-64-bit.html” adresinde GeoServer kurulum sürecinde işletim sisteminin dili ve zamanından kaynaklı hata vereceği ve bu nedenle tarayıcıda hata vereceğinden bahsedilmiş.

  Bizde de son kullanıcı ekranında katmanları seçtiğimde hata veriyor. Yazılımcı ile görüştüğümde işletim sistemimin dili türkçe olduğu için açamayacağımı söyledi. Ancak bundan 4 ay önce farklı bir yerde kendi işletim sistemimin türkçe olduğu halde hiç bir sorun yaşamadan kullanıyordum.

  Tam bu aşamada kafam karışıyor. Bence burada yanlış bilinen bir doğru var sanki. Sizin düşüncenizi merak ediyorum. Çözüm için ne önerirsiniz?

Leave A Reply