Mobil Yazılımcılık ve Smartface

8

Her geçen gün akıllı telefon ve akıllı cihaz sahibi olan kişilerin sayısı artmakta. Akıllı telefon sahipleri ise özellikle Android ve iOS işletim sistemi yüklü cihazları tercih ediyor. Her iki işletim sistemi de Windowsphone’dan daha yaygın.

Yazılım sahipleri aslında her platformda uygulama yayınlamayı isterler. Ancak bu hem teknik hem idari hem de ekonomik açıdan sorunlar getirdiği için daha fazla kullanıcıya hitap edecekleri platformları tercih ediyorlar. Hal böyle olunca da başta kurumsal şirketler olmak üzere yazılım sahipleri hem Android market için hem de iTunes için indirme linkleri veriyorlar.

Bunu gören Smartface Inc. hemen fırsata çevirmek istedi ve Smartface‘i oluşturdular. Bu yazıda zaten asıl olarak size Smartface uygulamasını anlatacağım ama uygulamaya geçmeden önce şirket hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum. Şirketin genel müdürlüğü ABD Kaliforniye eyaletine bağlı Palo Alto’da. Türkiyede ise bir Ar-Ge ofisi bulunuyor. Tahmin edebileceğiniz gibi İstanbulda bu ofis. Şirketin kurucu ortaklarından biri de Osman Çelik isimli bir Türk.

Şimdi biraz da uygulamanın tanıtımına geçmek istiyorum. Smartface aslında bir IDE(Tümleşik Geliştirme Ortamı). Evet, tıpkı Android Studio gibi tıpkı Eclipse gibi tıpkı Xcode gibi. Ama normal bir IDE den farklı olarak Cross Platform(Çapraz platform) kategorisinde kabul edilen bir IDE.

smartface-native

 

Smartface sayesinde sadece JavaScript kodları kullanılarak mobil uygulama geliştirebilir, bu uygulamayı hem android hem ios versiyonlarını çıktı alabilirsiniz. Yani bir taşta iki kuş. Smartface hem zamandan kazanmak için hem de bölünen akıllı telefon kullanıcısına daha az masrafla ulaşabilmek için harika bir uygulamadır. Ayrıca Smartface WYSIWYG (What You See Is What You Get) yani arayüzde nasıl görüyorsanız öyle çıktı veren programdır. Bu da görsel açıdan verimli yazılımlar üretebilmenizi sağlayacaktır.

Son derece kullanışlı olan bu uygulamanın gelelim ücretine. Smartface Inc tabiki buradan bir kazanç elde ediyor. Ama programı satarak değil. Yani Smartface programı ücretsizdir. Dört dörtlük bir uygulama bile yazsanız sizden tek bir kuruş para istemez ancak launcherda Smartface logosu çıkacaktır. Sonuçta Smartface bir topluluk elde etmek istiyor, haliyle tanınmak için çalışıyor. Peki nasıl para kazanıyor bu adamlar diyorsanız cevabımız ücretli destek vermesidir.

Peki bu kadar Smartface’i anlattın. Herşey iyi güzel de kötü yanı yok mu bunun diyorsanız eğer, var. Öncelikle Smartface girilen JavaScript komutlarını hem Androide hem de iOS sistemine anlatacak ek yazılım mekanizması içerecektir. Bu mekanizma özellikle yüksek kullanıcı etkileşimli uygulamalarda yavaşlamalara sebep olacaktır. Bir de olumsuzluk olarak mı söylemem gerekir onu bilemedim ama Smartface iOS 8 çıktığında ne olacak şu an için bir duyuru bulamadım. Yani Smartface iOS7’e kadar destekliyor. iOS 8 bildiğiniz gibi Swift isimli yeni bir yazılım dili kullanacak. Smartface App Studio uygulaması ilginizi çektiyse Etkinlikler sayfasını takip edin. Çünkü başta İstanbul ve Ankara olmak üzere tanıtım ve bilgilendirme seminerleri veriyorlar. Uygulamanın hem olumlu hem de olumsuz yanlarını sizlerle paylaştığımı düşünüyorum. Elbette gözümden kaçan noktolar olabilir. Dilerseniz siz de bana sorular iletebilirsiniz çok deneyimli olmasamda meraklı bir kullanıcısı olarak elimden geldiğimce destek olurum. Son olarak sizlere örnek uygulamalar göstermek isterim. Smartface ile yapılmış uygulamaları görmek için tıklayın.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Girişimci ruhlu mühendis adayı. Yazılım meraklısı, CBS sever. Dağda bayırda pedallamaya hayır demez.

8 yorum

 1. Gerçekten bu uygulamalar Smartface ile mi yazılmış? Vay be.. İşte tüm mesele inceliklerini bilmek. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler hocam, açıklayıcı anlatmışsınız. Biraz da programla ilgili ekran görüntüleri koyarsanız programı hiç görmemiş arkadaşlar için iyi olabilir.

  • Evet ustalıklarını bilenler (ücretli danışmanlık alanlar) gerçekten güzel şeyler ortaya koyabiliyorlar. Bunu da kıskandığımdan yazdım tabiki işi bilenler ücretli danışmanlık alanlar değiller, yani en azından her zaman bu böyle değil. 🙂

 2. Swift dilini destekler ve ios8 ile uyumlu olursa kullanıcı sayısı otomatikmen artar o zaman. javascript en basit yazılım türü sonuçta mobil yazılımcılıkla uğraşan herkes bilir.

 3. Merhabalar Akif bey,
  Öncelikle yazınız için teşekkür ederim. Bizim Türkiyenin ilk mobil sosyal paylaşım platformumuz var. Kodlarını smartface e kopyalayıp içerik olarak örnek veriyorum Mesajlaşma veya başka istediğimiz bazı özellik ve değişiklikler yapabilirmiyiz. Kopyalayacağımız kaynak kodda java dili zaten?
  Ayrıca Server alıp içeriği entegre etmede sıkıntı yaşarmıyız?

  • Merhaba. Öncelikle java dilindeki bir içeriği smartface desteklemez bunu ifade etmeliyim. Javascript dilinde çalışan bir uygulamadır. Sorunuza anladığım kadarıyla cevap vermek gerekirse önünüzde üç yöntem var. İlki androiddeki ismiyle “webview” uygulaması yapacaksınız, sitenizi mobil entegre edip kullanabilirsiniz. İkincisi sıfırdan uygulama yazacaksınız. Üçüncüsü ise her ikiside. Örneğin sitenizde chat modülü yoktur ancak uygulamanızda bunu destekletebilirsiniz. Eğer bu cevaplar tatmin etmediyse sizi sorunuzu daha açık bir şekilde yazın lütfen.

Leave A Reply