Nokia Neden Android Kullanmadı?

0

Bildiğiniz gibi Nokia akıllı telefon devrinden önce lider telefon üreticisi konumundaydı. Dokunmatik telefonlara geçişten sonra gelen akıllı telefon akımı iOS ve Android ile devam etti. iOS zaten kapalı bir kutuydu Apple bu işletim sistemini başka bir firmaya satmayı asla düşünmedi. Ancak android sistem açık kaynak kodlu bir işletim sistemdi ve pek çok telefon üreticisi cihazlarında androidi tercih ediyordu. Ancak Nokia ilk başlarda Symbian işletim sisteminden vazgeçmese de sonradan bu akıllı telefon akımına uyması zorunlu hale geldi. Ancak inat eden Nokia yine Android kullanmadı bunun yerine Windows Phone tercih etti. İşte bu inadının sebebini ben hep merak etmiştim ve internette gezinirken bu sorumun cevabını aldım, sizlerle de paylaşmak istedim.

Meğer Nokia, akıllı telefon piyasasında iOS ve Android’i tercih eden firmalarla aynı ürünlerle rekabet etmek istememiş bu yüzden Windows Phone’a yönelerek Windows Phone’un lider akıllı işletim sistemi olmasına çalışmış. Nokia en büyük Windows Phone kullanan marka olmayı başarmıştı, Windows Phone diyince hepimizin aklına Lumia serisi ile Nokia geliyordu. Ancak 2. hedefini başarması yani Windows Phone’u Android ve iOS sistemin önüne geçirmesi Nokia’yı aşan bir hedefti. Bunu gören Microsoft, WindowsPhone’un gelişmesini Nokia’ya bırakmamak için Nokia’yı satın aldı ve artık Nokia piyasalardan silindi. Yeni çıkan telefonlarda artık Windows markası mevcut.

Peki Windows Phone’un bir potansiyeli varmı? Bana göre evet. Ben Windows Phone’un bir potansiyeli olduğunu “artık” kabul ediyorum(eskiden pek sevmezdim önceki yazılarımdan bunu görebilirsiniz) hatta bende uygulamalarımın Windows Phone versiyonlarını yapmaya başladım ve yakın zamanda da Windows Uygulama Marketinde uygulamalarımı paylaşmış olurum.

“Nokia Neden Android kullanmadı” soruna eski Nokia Türkiye Genel Müdürünün yanıtını izlemek için aşağıdaki videoyu 11:40 dakikasına getirebilirsiniz.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Girişimci ruhlu mühendis adayı. Yazılım meraklısı, CBS sever. Dağda bayırda pedallamaya hayır demez.

Leave A Reply