Php ile mySQL Sorgulamak

4

Merhaba. Dün yazdığım PHP mySQL haberleştirilmesi rehberinden sonra bugün de devamı niteliğindeki mySQL sorgulamalarının php üzerinden nasıl yapılacağını anlatmak istedim. Yine lafı fazla uzatmadan direk konuya girmek istiyorum.

SQL Sorgulatmak

mySQL’de yapmak istediğiniz sorgulamalarınız için mysql_query hazır fonksiyonunu kullanırız. Bu aşamada veritabanından hangi bilgilere ulaşmak isteyeceğinizi seçersiniz.

Sorgu Sonucu

Veritabanından talep ettiğimiz bilgilere ulaşma vakti geldi. Bir önceki aşamadaki verdiğiniz sql sorgu emrinizin yanıtını almak için de mysql_fetch_array fonksiyonunu kullanacağız.

Sorgumuza yanıt aldık. Peki ama veritabanında yaptığımız bu sorgulamaya cevap veren toplamda kaç tane satır vardı? Bunu öğrenmek için ise mysql_num_rows fonksiyonunu kullanmak yeterli olacaktır.

Sonuçları Yazdırmak

Elde ettiğimiz sorgu sonuçlarını öğrendiğimiz bu fonksiyonlarla ekrana bastıralım.

Basit bir while kullanımı ile bunu da tamamlamış olduk.

Elde ettiğiniz sonuçlarınızı php array yapısı kullanarak json çıktısı almak gibi farklı amaçlar için de kullanabilirsiniz. Elimden geldiği kadar basit anlatmaya çalıştım, işinize yaraması dileğiyle…

Paylaş.

Yazar Hakkında

Girişimci ruhlu mühendis adayı. Yazılım meraklısı, CBS sever. Dağda bayırda pedallamaya hayır demez.

4 yorum

  1. Her iki rehberide okuyup uyguladım sen parçalara bölüp böyle anlatınca insanın gözü pek korkmuyor teşekkürler. Yalnız bende veritabanının ilk değilde ikinci satırından veri çekmeye başlıyor bunu nasıl düzeltebilirim?

  2. Pingback: PHP ve mySQL | Akif AKTAŞ

Leave A Reply