PHP ve mySQL Bağlantısı

1

Öncelikle herkese merhaba. Bugün sizlere çeşitli amaçlarınız için kullanabileceğiniz bir konu anlatmak istiyorum. Php ve mySQL. İster bir web projesi yapın, ister bir android projesi yapın mysql veritabanına ve haliyle az da olsa php bilgisine ihtiyaç duyacaksınız. Şimdi lafı daha fazla uzatmadan ve gerekli donanımlarınızın elinizde var olduğunu varsayarak konuya geçmek istiyorum. Öncelikle veritabanına php aracılığıyla veritabanına bağlanalım.

mySQL – php Bağlantısı

php yazılım dilinde hazır fonksiyonlar yer almaktadır. mySQL veritabanı bağlantı kurmak için de php’de özel bir fonksiyon mevcuttur. Bahsettiğim bu fonksiyon mysql_connect dir. Şimdi mySQL ile php dosyamızı bağlantı kurduralım.

Veritabanı Seçimi

Evet şu andan itibaren mySQL’e bağlandık. Bağlandık ama şimdilik hiçbir şey yapmadık. mySQL’imizde bulunan bir veritabanını seçerek birşeyler yapmaya başlayalım. Veritabanı seçerken mysql_select_db hazır fonksiyonu kullanılır.

Yukarıdaki veritabani_yolu dedigim yer kafanızı karıştırmasın. php – mysql bağlantımızdaki $baglantim degiskenini kastettim.

Bağlantıyı Sonlandırmak

Biz henüz sorgu yapmadık ancak normal şartlarda veritabanınıza bağlanıp sorgular yaptıktan sonra bağlantınızı sonlandırmanız gerekmektedir. Bunu yapabilmek için ise mysql_close fonksiyonunu kullanıyoruz.

Evet, şu ana kadar öğrendiğimiz bilgilerle mysql veritabanımıza php aracılığı ile bağlantı kurmayı öğrendik. Şimdi örneklemek adına hali hazırda bir php dosyasıyla localhostdaki veritabanımıza bağlanalım.

Veritabanımızda herhangi bir sorgulama veya kayıt işlemi yapmadık. Bu nedenle bu php dosyasını çalıştırdığınızda birşey olmasını beklemeyin. Ancak yukarıda @ işareti ile başladığımız hata sorgulaması kodu sayesinde eğer veritabanına bağlanmada veya veritabanını seçmede bir hata olursa size uyarı verecektir.

mySQL – php haberleştirmesi yapmayı elimden geldiğince basit anlatmaya çalıştım. Umarım bu yazım öğrenmek isteyenlerin işine yarar. Yakın zamanda SQL sorgulamalarını php aracılığıyla yapmayı da anlatacağım. Şimdilik hoşçakalın, iyi çalışmalar.

Düzenleme: php ile mySQL sorgulamasının nasıl yapılacağını anlatan yazıyı da yazmış bulunmaktayım. 🙂

Paylaş.

Yazar Hakkında

Girişimci ruhlu mühendis adayı. Yazılım meraklısı, CBS sever. Dağda bayırda pedallamaya hayır demez.

1 Yorum

  1. Pingback: Php ile mySQL Sorgulatmak | Akif AKTAŞ

Leave A Reply