Sonunda Keşfettim Hastalığımı: Emetofobi

10

Başlık biraz tuhaf gibi oldu değil mi? Sanki hastalığımı buldum diye bir sevinç söz konusu.

Aslında evet. Bunun için gerçekten mutluyum.

Emetofobi yani Türkçe anlamıyla kusma fobisi bende yaklaşık 1 yıl kadar bir süredir var. Bu hastalığa yakalananların hikayelerini okuduğumda genelde şunları gördüm;

 1. Bir kusma olayı kişiyi olumsuz etkiler. Örneğin birileriyle bir kafede öğle yemeği yerken çıkarttıysanız artık toplu yemek yeme etkinliklerine katıldığınız zamanlarda böyle bir hissiyat oluşuyor. Veya bir arabada çıkarttıysanız sanki artık tüm yolculuklarınızda çıkartacak gibi oluyorsunuz.
 2. Midenin sesine kulak verme: Eskiden yemek yerdiniz çayınızı içerdiniz mideniz en fazla şiş olurdu ve soda içip geçirirdiniz. Ama eğer emetofobikseniz midenizden sürekli olumsuz sesler alırsınız.
 3. Gerekirse öleyim ama kusmayayım düşüncesi.
 4. Özellikle diğer insanların yanında kusma endişesi ve buna yenmek için mekanlara girdiğinizde ilk işinizin lavaboların yerini öğrenmek olması veya ceketinizin iç cebinde veya çantanızda küçük bir poşet taşıyarak kendini güvende hissetmek.
 5. Yeni yemekler denemeye korkmak, özellikle de kokulu mekanlarda (lokanta, fast food dükkanları vs..) yemek yemeyi tercih etmemek, bunun yerine eve söylemek. (Mesela ben bir pizzayı evde sorunsuz yiyebiliyorken 2 sokak alttaki dükkanda aynı pizzayı yerken iyi hissetmiyorum.)
 6. İştahın azalması ve buna bağlı olarak zamanla mide küçülmesi dolayısıyla da kilo kayıpları.
 7. Kusmayla ilgili sorunlar yaşamak ve bu sorunları çözmek için doktora gittiğinizde -genellikle- doktorun bunu fark edememiş olması ve endoskopi tarzı yaklaşımlarda da hiçbir sonuç alınamaması. Yine genellikle doktorun son zamanlarda yaşadığın kötü bir olay mı var diye sorması.

Bu özelliklerin hemen hemen hepsini ben de yaşadım ve yaşıyorum da hala. Eğer siz de bu tarz şikayetlere sahip iseniz ve sorunun ne olduğunu göremiyorsanız veya doktora gittiğinizde gastrit veya huzursuz bağırsak sendromu gibi cevaplar alıyorsanız ve bu cevaplar sizi tatmin etmiyorsa umarım bir şekilde bu yazıyı okumuş olursunuz.

Emetofobi gerçekten bir kişinin sosyal hayatını son derece etkileyen bir hastalık. İnsanların forumlarda yazdıklarını okuduğunuzda sevgililerinden ayrılanların bile olduğunu göreceksiniz. Gerçekten kötü durumlar yaşatabiliyor bizlere her açıdan. Ancak bu yazıyı okuduysan ve sende de bu rahatsızlık varsa iki iyi haberim var. Birincisi artık sorunun ne olduğunu ve senin gibi binlerce insanın olduğunu biliyorsun, ikincisi ise bu hastalık tedavi edilebiliyor. Ben de tedavi olmak için bir psikiyatr doktordan yardım alacağım ve umarım başarılı olur buradan da ben diğer hasta olanlara umut olurum.

Sağlıkla kalın.

 

Paylaş.

Yazar Hakkında

Girişimci ruhlu mühendis adayı. Yazılım meraklısı, CBS sever. Dağda bayırda pedallamaya hayır demez.

10 yorum

 1. Oncelikle gecmis olsun. Kesinlikle psikolojik yardım almanız sizin için iyi olacaktır. Problemi ilk nerede olduğunü ilk kusma davranışınızin hangi ortamda gerçekleştiği de oldukça önemli. Sonrası tıpkı anlattığınız gibi korkulara sebep olacak bir hastalık. Tekrar çok geçmiş olsun.

 2. aynı sorun bendede var fakat benim 3 yıldır var henüz çare bulamadım psikolojik destek felanda aldım ama çözülmedi eğer olurda bir gün iyileşirseniz buraya yazın lütfen

  • Ayn benimde öle benim 5 yıldır filan var en son 7 yaşında kustum bir daha da kusmamak için elimden geleni yaptım benim en büyük korkum okulda,serviste vb yerlerde kusmak.Ve biri kusunca filan 1 saat beynim kendi kendine ya sende kusarsan diyip kendi kendime midemi bulandırıyoruö psikolojik destek almıştım geçmişti ama tekrar başladı.Çok zor bir durum.Benim için kusmak problem değil kusunca rahatlıyorsun fakat kusmadan önceki olan aşırı derecede mide bulantısı öğürme gibi şeyler beni korkutuyor.Keşke kusma diye bir hastalık olmasaydı:(

 3. Merhaba akif bey hastalığınız ne düzeyde yardım aldınız mı emdr ile kısa sürede tedavi sağlanabilir diye biliyorum

 4. 🙁 kusura bakmayın daha yeni gördüm yorumunuzu artık genç bir kız oldum fakat hala yenemedim daha geçen gün ağlarak uyuya kaldığımı söyleyebilirim.Fakat sanırım geçmeye başladı.Bir kaç gün önce midem bulandı ve dedim ki kendi kendime yeter artık korma dedim ondan sonra baya midem bulandı kusucak gibi oldum ama yine korkuma yenik düştüm ve duşa girdim.Nasıl korkmuyorlar anlamıyorum.Çok zor bir durum.Birde şöyle birşey var diyelim kalabalık bir mekanda mideniz bulandı.Fakat bunun psikolojik mi yoksa gerçekten mi bulandığını anlayamıyorsunuz.İşte tam olarak bana bu oluyor.Anlayamıyorum eğer anlasam toilete giderim zaten.Ben 1 kere kustuktan sonra tekrar kusmak sorun olmuyor.Yani diyelim sabah kustunuz sonra aynı gün akşam mideniz bulandı işte o zaman kusmktan korkmuyorum.Kusucağımı biliyorum ve dert etmiyorum.Zaten diyelim ben kustum diğer gün de iyleştim o zaman hani yine korkuyorum fakat umursamıyorum.Normalde ben en son kustuğumda kusmayı sorun etmiyorum fakat sevmiyordum da kim sever ki?Sonra kendi kendine böyle bir hastalık başladı.Eski hallerime dönmek istiyorum.Soğuk soğuk şeyler içen hiç kafasına takmayan eski halimi istiyorum.Buraya içimi döktüğüm için biraz olsa da rahatladım.Okuduğunuz için sağolun.

  • Sen de sağol kardeşim. Biliyorum o hissi, midem acaba gerçekten mi bulanıyor yoksa psikolojik olarak kendimi mi darlıyorum ? Bu soruyu ben de çok defa sordum kendime. Ve yine ben de eskisi gibi herşeyi yiyip içmeyi çok istiyorum. Ama olmuyor. Ne yazık ki yemeği birazcık fazla kaçırsam bile acaba diyorum.. Evde yine o kadar sorun olmuyor ama misafirlikte veya dışarıda olunca etkisi çok daha fazla hissediliyor.

 5. Artık geçmeye başlıyor.Bugün bir video ixliyordum sonra bir an bir oyuncu kustu ve ayrıntılı şekildr gösterdi o sahneyi eğer eski halim olsa bir saat psikolojik midem bulanırdı fakat artık öle olmadı bütün arkadaşlarımda diyor kusmaktan korkma diye artık korkmamaya çalışıyorum daha demin midem bulanıyordu fakat korkmadım ve sonra geçti sizde öyle deneyin artık korkmayın ben hep şöle düşünüyorum Justin Bieber da sahnede kaç milyon kişinin içinde kustu ve hiç bişi de olmadı.Tek kusan kişi biz değiliz herkes kusuyor bunu böyle düşünüyorum ve içimi rahatlatıyorum sizde öle yapın ve mideniz bulandığında daha az heyecanlanmayı deneyin ben öyle yapıyorum ve gerçekten işe yarıyor.

Leave A Reply