Sonunda Keşfettim Hastalığımı: Emetofobi

5

Başlık biraz tuhaf gibi oldu değil mi? Sanki hastalığımı buldum diye bir sevinç söz konusu.

Aslında evet. Bunun için gerçekten mutluyum.

Emetofobi yani Türkçe anlamıyla kusma fobisi bende yaklaşık 1 yıl kadar bir süredir var. Bu hastalığa yakalananların hikayelerini okuduğumda genelde şunları gördüm;

 1. Bir kusma olayı kişiyi olumsuz etkiler. Örneğin birileriyle bir kafede öğle yemeği yerken çıkarttıysanız artık toplu yemek yeme etkinliklerine katıldığınız zamanlarda böyle bir hissiyat oluşuyor. Veya bir arabada çıkarttıysanız sanki artık tüm yolculuklarınızda çıkartacak gibi oluyorsunuz.
 2. Midenin sesine kulak verme: Eskiden yemek yerdiniz çayınızı içerdiniz mideniz en fazla şiş olurdu ve soda içip geçirirdiniz. Ama eğer emetofobikseniz midenizden sürekli olumsuz sesler alırsınız.
 3. Gerekirse öleyim ama kusmayayım düşüncesi.
 4. Özellikle diğer insanların yanında kusma endişesi ve buna yenmek için mekanlara girdiğinizde ilk işinizin lavaboların yerini öğrenmek olması veya ceketinizin iç cebinde veya çantanızda küçük bir poşet taşıyarak kendini güvende hissetmek.
 5. Yeni yemekler denemeye korkmak, özellikle de kokulu mekanlarda (lokanta, fast food dükkanları vs..) yemek yemeyi tercih etmemek, bunun yerine eve söylemek. (Mesela ben bir pizzayı evde sorunsuz yiyebiliyorken 2 sokak alttaki dükkanda aynı pizzayı yerken iyi hissetmiyorum.)
 6. İştahın azalması ve buna bağlı olarak zamanla mide küçülmesi dolayısıyla da kilo kayıpları.
 7. Kusmayla ilgili sorunlar yaşamak ve bu sorunları çözmek için doktora gittiğinizde -genellikle- doktorun bunu fark edememiş olması ve endoskopi tarzı yaklaşımlarda da hiçbir sonuç alınamaması. Yine genellikle doktorun son zamanlarda yaşadığın kötü bir olay mı var diye sorması.

Bu özelliklerin hemen hemen hepsini ben de yaşadım ve yaşıyorum da hala. Eğer siz de bu tarz şikayetlere sahip iseniz ve sorunun ne olduğunu göremiyorsanız veya doktora gittiğinizde gastrit veya huzursuz bağırsak sendromu gibi cevaplar alıyorsanız ve bu cevaplar sizi tatmin etmiyorsa umarım bir şekilde bu yazıyı okumuş olursunuz.

Emetofobi gerçekten bir kişinin sosyal hayatını son derece etkileyen bir hastalık. İnsanların forumlarda yazdıklarını okuduğunuzda sevgililerinden ayrılanların bile olduğunu göreceksiniz. Gerçekten kötü durumlar yaşatabiliyor bizlere her açıdan. Ancak bu yazıyı okuduysan ve sende de bu rahatsızlık varsa iki iyi haberim var. Birincisi artık sorunun ne olduğunu ve senin gibi binlerce insanın olduğunu biliyorsun, ikincisi ise bu hastalık tedavi edilebiliyor. Ben de tedavi olmak için bir psikiyatr doktordan yardım alacağım ve umarım başarılı olur buradan da ben diğer hasta olanlara umut olurum.

Sağlıkla kalın.

 

Paylaş.

Yazar Hakkında

Girişimci ruhlu mühendis adayı. Yazılım meraklısı, CBS sever. Dağda bayırda pedallamaya hayır demez.

5 yorum

 1. Oncelikle gecmis olsun. Kesinlikle psikolojik yardım almanız sizin için iyi olacaktır. Problemi ilk nerede olduğunü ilk kusma davranışınızin hangi ortamda gerçekleştiği de oldukça önemli. Sonrası tıpkı anlattığınız gibi korkulara sebep olacak bir hastalık. Tekrar çok geçmiş olsun.

 2. aynı sorun bendede var fakat benim 3 yıldır var henüz çare bulamadım psikolojik destek felanda aldım ama çözülmedi eğer olurda bir gün iyileşirseniz buraya yazın lütfen

  • Ayn benimde öle benim 5 yıldır filan var en son 7 yaşında kustum bir daha da kusmamak için elimden geleni yaptım benim en büyük korkum okulda,serviste vb yerlerde kusmak.Ve biri kusunca filan 1 saat beynim kendi kendine ya sende kusarsan diyip kendi kendime midemi bulandırıyoruö psikolojik destek almıştım geçmişti ama tekrar başladı.Çok zor bir durum.Benim için kusmak problem değil kusunca rahatlıyorsun fakat kusmadan önceki olan aşırı derecede mide bulantısı öğürme gibi şeyler beni korkutuyor.Keşke kusma diye bir hastalık olmasaydı:(

Leave A Reply