TUBİTAK Projeme Destek Verdi

0

Merhaba! Çoğunuzun bildiği üzere yazılımla ilgileniyorum. Geomatik mühendisliğine yazılım aracılığıyla bir şeyler katma hevesim var. Çünkü her ne kadar ülkemizde geomatik mühendisliğinin geleceği inşaatta gibi görünse de dünya çapında bakarsak geleceğin coğrafi bilgi teknolojilerinde olduğuna inanıyorum.

Kendimizi geliştirmenin en iyi yolu sorumluluk almaktan geçer. Ben her  zaman buna inanmışımdır. Navigasyon ve yeni nesil harita altlıkları hakkında bilgi edinmek istediğimde -Türkçe zaten bulamayız da- yabancı kaynaklarda da bilgi son derece kısıtlıydı. Ben de ciddi bir araştırma projesine girmek istedim ve TÜBİTAK’a başvurdum.

Tabi bu başvuru süreci öyle kolay olmadı. Fikrim ve hevesim vardı ama önce cesaret ve biraz da gaz gerekiyordu. Sağ olsun Cüneyt hocam bu anlamda bana çok destek verdi  ve projeme danışman hoca olma teklifimi de geri çevirmedi. “Ben bu işi yaparım!” dedikten sonra da hemen proje önerisi hazırlamaya başladık. Bu kısımda çok ter döktük çünkü hem çok anlaşılır hem de ikna edici olmak gerekiyordu ve yapacağımız iş hiç de kolay bir şey değildi. Amacım bir şeyler öğrenebilmekti ve daha proje önerisi yazarken dahi pek çok şey öğrendim. Yaklaşık 3 haftalık bir proje önerisi yazım sürecinden sonra TÜBİTAK’a gönderdik. Bu arada başvurduğumuz programın adının BİDEB 2209/A olduğunu belirteyim.

Temmuz ayının ikinci haftasının başında da sonuçlar açıklandı ve en yüksek destek rakamından desteklendiğimizi gördük tabi ben sevinçten havalara uçuyorum 🙂 Bayram bitiminden itibaren harıl harıl çalışmalara koyulacağım artık yaz tatili diye bir şeyim kalmadı ama olsun, bu mutluluğu yaşamaya ve bu yazıyı sizlerle paylaşabilme imkanını tanımasına bile değer 🙂

Ha bu arada unutmadan ekleyeyim projemizin adı “Üç Boyutlu Nagivasyon Harita Altlığı Üretimi ve Haritanın İnternet ve Android Platformlarında Yayımlanması: Çanakkale Örneği”

Bana hep destek olan başta Yrd. Doç. Dr. R. Cüneyt Erenoğlu hocama ve Bölüm Başkanımız Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ali Yücel hocama teşekkür ediyorum, onların haklarını ödeyemem.  Ayrıca güzel üniversitem ÇOMÜ ‘ye de teşekkür ediyorum, iyi ki Onsekiz Mart Üniversiteliyim. Son olarak da projeme değer verip yayınlayarak mutluluğumuzu katlayan Milliyet, Radikal, Hürriyet, Sabah ve HaberTürk ve diğer tüm gazetelerine teşekkür ediyorum.

Umarım 6-7 ay sonra çalışmayı başarıyla bitirip Google Play Store linkini sizlerle paylaşabilirim 🙂

Paylaş.

Yazar Hakkında

Girişimci ruhlu mühendis adayı. Yazılım meraklısı, CBS sever. Dağda bayırda pedallamaya hayır demez.

Leave A Reply