WhatsApp mı Türk Hava Yolları mı?

4

Arkadaşlar merhaba. Bugün twitterda gezinirken bir twitte gördüğüm yukarıdaki fotoğraf çok ilgimi çekti ve hemen doğru mu değil mi diye araştırmaya başladım. Fotoğrafa göre Türk Hava Yolları (THYAO), Turkcell (TCELL) ve Tüpraş (TPRS) ‘ın toplam piyasa değeri WhatsApp kadar yok.

Peki bu doğru mu?

BIST’de işlem gören bu dev firmalarımızın piyasa değerlerine bakalım isterseniz. Yalnız burada öncelikle belirtmek istediğim bir nokta var. Kolay anlaşılması ve kıyaslanabilmesi için tüm verileri $ cinsinden gösterdim.

Ve $1B = 1 × 109  =1,000,000,000 = 2,790,000,000 TL olduğunu hatırlatmak isterim.

THYAO = $4,49B

TPRS = $6,52B

TCELL = $9.52B

Resimdeki Whatsapp Piyasa Değeri = $19B

Aslında tabloya bakınca her biri tek başına Whatsapp’tan oldukça değersiz. Sadece bu tablo bile Bilişim Çağında yaşadığımızı anlatmaya yeter. Ama resmin iddiasını test edelim. Hepsinin bugünkü toplamı ($20,53B) Whatsapp’ı aşıyor gibi görünüyor. Ama bu sadece dümdüz baktığınızda böyle. Nasıl mı?

Resmin tarihi hakkında bilgim yok öncelikle veya resimde yazan Whatsapp piyasa değerini doğrular bir verim de yok ama şöyle bir bilgimiz var ki dostlar Şubat 2014’de Facebook Whatsapp’ı $16B ‘a satın aldı. Hemen eklemek istiyorum bu satın alma gerçekleştiğinde Whatsapp’ın aylık 450 milyon aktif kullanıcısı vardı. Bugünün BIST değerine baktabildik ama bugünün güncel Whatsapp kullanıcı sayısını bilemiyoruz. Ben size bunun yerine Ocak 2015‘de açıklanan veriyi sunmak istiyorum: Aylık 700 milyon aktif kullanıcı.

Whatsapp kullanıcılarıyla büyüyen bir platform olduğundan dolayı şirketin piyasa değeri de aktif kullanıcı sayısına bağlı olarak yükselecektir. Şimdi bir kez daha görelim Whatsapp verilerimizi..

Şubat 2014 – 450 Milyon Aktif Kullanıcı – $16B

Ocak 2015 – 700 Milyon Aktif Kullanıcı – ?

Haziran 2015 – Kim bilir kaç milyon aktif kullanıcı – Çok milyar dolar.

Yani anlayacağınız 55 çalışanı olan Whatsapp, bizim bu 3 büyük şirketin toplamından çok daha büyük, evet resim doğru.

Ben verisever dostlar için birkaç veriye daha ulaştım. Şimdi biraz da resim haricindeki şirketleri ele alalım. Mesela pek çoğunuzun daha adını bile duymadığına emin olduğum bir yazılım şirketinden bahsetmek istiyorum şimdi. Adı UBER. Bu aralar girişim ve teknoloji haber sitelerinde yeni yeni adını duymaya başladık. Mart 2009’da kurulan bu şirketin bugünkü değerinin $6.9B olduğu (CrunchBase) ifade ediliyor ve Webrazzinin haberine göre de bu rakam yakında $50 B’i aşabilir.

Bir diğer örnek de Nokia HERE. Geçenlerde Audi, BMW ve Daimler (Mercedes) ‘in bir araya gelmesiyle satın alınan bir şirket. Nokia HERE bir harita şirketi. Geomatik mühendisliği öğrencisi olduğumdan bu örnek benim daha çok dikkatimi çekti. Navigasyon cihazlarına veri sağlıyor ve de kendi mobil harita uygulamaları var. Görünen o ki artık daha çok otomobillere navigasyon hizmeti sunacak. Şirketi bu 3 büyük Alman oto devi toplamda 2.8 milyar £’a (£2.8B) satın aldı.

Son olarak bir de dünya devi bir firmadan örnek vermek istiyorum. Apple. Evet yeni telefon duyurduğunda ilk alanlar olmak için kapılarında yattığımız o şirket. Amerikan borsasındaki değeri bugün itibariyle $656,55B. 

Evet dostlar, elde ettiğim verilerle böyle bir yazı paylaşma gereği hissettim. Ama şunu söylemek istiyorum Türkiye’de en güvendiğim ve borsada yatırım yaptığım bir kaç şirketten biri olan THYAO’nun içler acısı durumda olduğunu düşünmenizi istemem. THY gerek uçak sayısı, gerek uçuş noktası sayısı, gerekse de taşıdığı yolcu sayısı ile dünyanın sayılı havayolu şirketlerindendir. Peki madem bu kadar iyi bir şirket THY neden bu kıyaslamaya meze oldu diyenleri duyar gibiyim. Bu bilişim çağında olmamızla ilgili. Resme geri dönelim şimdi. En alt satır çok ilginç değil mi? Evet arkadaşlar, günümüzde mesaj gönderen bir şirket, insan gönderen bir şirketten çok daha değerli.

 

Paylaş.

Yazar Hakkında

Girişimci ruhlu mühendis adayı. Yazılım meraklısı, CBS sever. Dağda bayırda pedallamaya hayır demez.

4 yorum

Leave A Reply