WordPress Tema Türkçeleştirmek

10

Merhaba. Bildiğiniz gibi biz WordPress aşıkları olarak çoğu zaman Türkçe tema bulamıyoruz veya bulsak da beğenmiyoruz. Arayışlarımız bizi genellikle premium tasarımlara yönlendiriyor ancak bunlar da çoğunlukla İngilizce oluyorlar. Biraz kodlarla haşır neşirseniz eğer temanın kaynak kodlarından yabancı kelimeleri düzenleyerek Türkçeleştirme yapabilirsiniz. Ancak bu işi yapanlar bilirler ki sıkıcı ve karmaşık bir iştir. Birde eğer yanlışlıkla bir yerleri silerseniz evlere şenlik bir durum ortaya çıkacaktır. Peki ama bu çeviri işlerini yapmanın bir kolay yolu yokmuydu?

Elbette vardı. Dikkat ettiyseniz wordpress temanızın içinde languages klasörü var. Bu klasörün içinde de temanızın çevrildiği diller yer almakta. Eminim ki bu klasörün için en.po, en.mo isimli dosyalar vardır. Bunlar çevrilecek kelimelerin bulunduğu listelerdir. Bu listeleri düzenlemenin çok tatlı bir yolu var: Öncelikle Poedit yazılımını ücretsiz olarak indiriyoruz. Bilgisayarımıza Poedit’i kuruyoruz. Daha sonra programımızı açıyoruz ve gelen ekrandan “Yeni Çeviri Oluştur” diyoruz açılan penceredeyse  languages klasörü içindeki en.po veya artık hangi dilden çeviri yapacaksanız o dosyayı seçip açmanız yeterli. Poedit size hangi dile dönüştüreceğinizi öğrenmek adına çeviri yapacağınız dili kodlamanızı isteyecektir. Türkçeye çevirmek için oraya tr_TR yazmanız yeterli olacaktır. Ve son adım olarak karşınıza şöyle bir ekran gelmeli.

Ekran-Alıntısı

Gördüğünüz üzere her satırda bir çeviri imkanınız var. Bu sayede kodların içinde kaybolmadan ve gözünüzden kelime kaçırmadan kolayca çeviri yapabilirsiniz. Ayrıca resimde dikkat ederseniz altta toplamda kaç kelime olduğunu ve sizin şuana kadar kaç kelime çevirdiğinizi ve bitirme yüzdenizi görebilirsiniz. İşiniz bittiğinde oluşturduğununz tr_TR.po ve tr_TR.mo dosyalarını temanızdaki languages klasörüne atmanız yeterli. Son olarak bir de aynı şekilde eklentilerinizi de Türkçeleştirebileceğinizi söyleyeyim.

Şimdilik anlatacaklarım bu kadar, sormak istediklerinizi yorumlar bölümü aracılığıyla sorabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

 

 

Paylaş.

Yazar Hakkında

Girişimci ruhlu mühendis adayı. Yazılım meraklısı, CBS sever. Dağda bayırda pedallamaya hayır demez.

10 yorum

  1. WordPress tema türkçeleştirme hakkında verdiğiniz değerli paylaşımınız benim gibi diğer ihtiyaç sahiplerinin de işine çok yaracacaktır umuyorum. Güzel bir paylaşım olmuş hocam elinize sağlık teşekkürler.

Leave A Reply